Vysk. D. Trijonio pamokslas viešnagės Berlyno arkivyskupijoje metu

Vyskupo Dariaus Trijonio pamokslas, sakytas 2023 m. liepos 2 d., viešnagės Berlyno arkivyskupijoje metu. Tekstas vokiečių kalba – žemiau.


Šiandienos pirmasis skaitinys atliepia mūsų susitikimo temą „Nepadarykite per mažo rato“. Jame girdime, kaip viena šeima pasikviečia į savo namus pranašą ir suteikia jam prieglobstį. Tada Dievas apdovanoja tą šeimą – ji susilaukia sūnaus. Praplėstas ratas reiškia Dievo malonę.

Antrajame skaitinyje apaštalo Pauliaus lūpomis labai simboliškai nuskamba žodis „mes“. Jis nesako tik „aš“. Bet jis sako kitus žodžius: „mes mirėme“, „mes prisikėlėme“, „mes gyvensime kartu su Kristumi“. Visa tai primena mums, ką reiškia būti Bažnyčia.

Dar daugiau, pamažu mes esame pašaukti padaryti dar didesnį ratą, kuris vadinasi žmonija, ieškodami bendruomeniškumo sąsajų su visais, su kuriais gyvename šiame pasaulyje. Daug dalykų mus jungia, pradedant siekiu išsaugoti mūsų planetą ateities kartoms ir baigiant visuotine brolyste, apie kurią popiežius Pranciškus kalba enciklikoje „Fratelli tutti“. Pirmieji tos brolystės žingsniai prasideda mūsų šeimose ir parapijose.

Šeima – ta natūrali erdvė, kuri mus moko priimti vieniems kitus tokius, kokie mes esame, nepaisant mūsų skirtingumų, mokytis tapti viena bendruomene.

Šeimoje mes mokomi su viltimi ir pasiruošimu priimti tai, kas yra netikėta. Tai yra netikėtumo mokykla. Bet kartu tai yra vilties, pasitikėjimo Dievo vedimu ir bendrystės mokykla. Kai du jauni žmonės laukia naujos gyvybės, jie nežino, koks bus vaikas. Šiandien galime nustatyti lytį, bet nežinome charakterio, būdo, kitų dalykų. Mes dažnai norime kontroliuoti situaciją, bet esame kviečiami priimti tai, ką mums duoda Viešpats. Su meile, pagarba ir dėkojimu. Jūsų savaitgalio susitikimas yra kaip laboratorija, kaip galimybė išgyventi bendrystę kitaip negu įprastai. Atrasti naujus žmonės, sėdinčius anapus kitoje pusėje stalo, kurie pamažu mums tampa artimi.

Labai džiugu, kad šiandien mes, Vilniaus arkivyskupijos atstovai, esame pakviesti dalyvauti kartu su jumis prie jūsų bendro praplėsto stalo. Švenčiame giminystės ryšį tarp vyskupijų. Dėkojame Jūsų arkivyskupui ir visai jūsų arkivyskupijos komandai už pakvietimą būti kartu ir pajusti gyvą visuotinės Bažnyčios vienybės ženklą.

Jūs labai gerai žinote, ką reiškia gyventi anapus sienos, kai Berlyno miestas buvo padalintas į dvi dalis. Jūs taip pat žinote, ką reiškia praplėsti ratą ir nugriauti sienas. Visas pasaulis į jus žiūrėjo kaip į pavyzdį, kai griuvo Berlyno siena.

Taip pat jūs gerai žinote, kaip kartais nelengva praplėsti savo bendruomenių ratą. Imigracijos iššūkiai, multikultūralizmo fenomenas. Tačiau Viešpats mus kviečia statyti ne sienas, o kurti vieningą tikinčiųjų ir piliečių bendruomenę.

Ir šiandien esame kviečiami dar labiau praplėsti savo ratą, žvelgdami į karą Ukrainoje. Turime savęs paklausti, ar Senoji Europa dar turi savyje to potencialo vis labiau atsiverti ir padėti toms tautoms, kurios nori gyventi laisvėje. Nepriklausomos ir saugios. Leiskime tam laisvės gūsiui pasiekti ir kitus kraštus.

Garsus liuteronų kankinys už tiesą, pastorius Dietrich’as Bonhoeffer’is sako, jog Bažnyčia nėra tik bendraminčių ir komplimentus vienas kitam sakančių bendruomenė. Tai nėra romantiška draugija, kuri žavi vienas kitą komfortišku buvimu, kurioje vienas kitą adoruojame ir džiaugiamės. Tai yra vieta žydui ir graikui.

Bažnyčioje visada yra stalas, kuris mus sujungia. Su Jėzumi ir apaštalais. Su Jėzaus Bažnyčia. Mes galime pasidėti kėdutę, kur nors šalia, ir stebėti iš šono įvykius kaip žiūrovai. Bet ne, Jėzus mus kviečia prisijungti. Ne kaip žiūrovus, o kaip dalyvius, kaip savo mokinius.

Bažnyčioje visada yra stalas, kuris sujungia skirtingas kartas, laikmečius ir epochas. Tai yra stalas, kuris jungia skirtingas kultūras ir tradicijas. Ar norime sėdėti prie Jėzaus mokinių stalo? Natūralu, jog neišvengsime ir skausmingų momentų, išdavysčių, bet visa tai mus moko laužyti tikrąją Duoną. Ne saldų pyragą, bet gyvenimo Duoną. O tai reiškia, jog turime išmokti kartais sugebėti perlaužti savo ambicijas, savo išankstines nuostatas, kad galėtume dalyti save kitiems. Tokia yra Jėzaus mokinių misija šių dienų pasaulyje.

Praplėsti ratą – reiškia įtraukti į jį ne tik gyvenančius šiandien, bet ir tuos, kurie gyveno prieš mus ir kurie gyvens po mūsų. Prie to bendro stalo turime prisiminti mūsų šventuosius, palaimintuosius ir ateities kartas. Vokietija turi daug kankinių. Kankinių už tikėjimą ir tiesą. Praplėsti mūsų stalą jau yra nemažas iššūkis, kartais tai tampa net kankinyste.

Berlyno kardinolas Alfred’as Bengsch’as yra kažkada pasakęs tokią mintį: „Kur prasideda Dievo karalystė, ten stovi kryžius.“ Ir iš tikrųjų jo žodžius gražiai pailiustruoja kito garsaus jūsų palaimintojo kunigo Bernhard’o Lichtenberg’o pavyzdys. Tas kunigas buvo Berlyno Šv. Jadvygos katedros kapitulos kanauninkas. Jis stengėsi nacių laikais praplėsti savo gelbėjamų žmonių ratą ir padėti ne tik krikščionims, bet ypač žydams, gelbėdamas juos nuo mirties. Jo veikla per asmeninę kankinystę padėjo daug kam atrasti gerojo Dievo artumą.

Ne veltui šiandienos Evangelija mus kviečia paimti savo kryžių ir mokytis nešti kartu jį su Jėzumi. O tai reiškia, jog mes turime praplėsti savo draugų ratą. Per tai Viešpats nori mums parodyti, kaip atrodo artimo meilė. Ji nenešiojama kaip įsegtas ženkliukas švarke ar šūkis, užrašytas ant mūsų marškinėlių. Ji nėra saldžios ir mielos frazės. Artimo meilė nėra sentimentali.

Taigi, kaip atrodo Jėzaus meilė? Ji atrodo kaip tarnystė. Tai reiškia susitepti rankas, atsisakyti savo išdidumo ir apkabinti kryžių. Mylėti reiškia sekti Kristumi. Tai reiškia gyventi tais žodžiais, kuriuos apaštalas Paulius pasakė apie Jėzų ir kurie skirti kiekvienam Jėzaus mokiniui, kuris nori eiti kartu su savo Mokytoju: „Jis nusižemino, tapdamas klusnus iki mirties, iki kryžiaus mirties“ (Fil 2, 8). Amen.


Predigt in Berlin

Die heutige erste Lesung entspricht dem Thema unseres Treffens “Zieh Den Kreis Nicht Zu Klein”. Darin hören wir, wie eine Familie einen Propheten in ihr Haus einlädt und ihm Unterkunft gewährt. Gott belohnt die Familie dann, er schenkt ihnen den einen Sohn. Der geweitete Kreis symbolisiert die Gnade Gottes.

Wir sind aufgerufen, einen noch größeren Kreis zu bilden, den wir Menschheit nennen. Viele Dinge verbinden mit uns, von dem Wunsch, unseren Planeten für künftige Generationen zu bewahren, bis hin zu der universellen Brüderlichkeit, von der Papst Franziskus in seiner Enzyklika “Fratelli tutti” spricht. Die ersten Schritte dieser Brüderlichkeit beginnen in unseren Familien und Pfarreien.

Die Familie ist der natürliche Raum, in dem wir lernen, einander so zu akzeptieren, wie wir sind, trotz unserer Unterschiede, und zu lernen, eine Gemeinschaft zu werden.

In der Familie wird uns belehrt, das Unerwartete mit Hoffnung und Bereitschaft anzunehmen. Sie ist eine Schule des Unerwarteten. Aber gleichzeitig ist es auch eine Schule der Hoffnung, des Vertrauens und der Einheit. Wenn zwei junge Menschen ein neues Leben erwarten, wissen sie nicht, wie ihr Kind sein wird. Heute können wir das Geschlecht vor der Geburt bestimmen, aber wir kennen nicht den Charakter, die Lebensweise und andere Dinge feststellen. Oft wollen wir die Situation kontrollieren, aber wir sind aufgerufen, anzunehmen, was der Herr uns gibt. Mit Liebe, Respekt und Dankbarkeit. Euer Wochenendtreffen ist wie ein Laboratorium, eine Gelegenheit, die Gemeinschaft auf eine andere Weise als sonst zu erleben. Neue Menschen zu entdecken, die auf der anderen Seite des Tisches sitzen und uns langsam ans Herz wachsen.

Es ist eine große Freude, dass wir, die Vertreter der Erzdiözese von Vilnius, heute eingeladen wurden, mit Euch an Eurem gemeinsamen großen Tisch zu sitzen. Wir sind auf dem Weg die Partnerschaft zwischen den beiden Diözesen. Wir danken Eurem Erzbischof dr. Heiner Koch und dem gesamten Team Eurer Erzdiözese, dass sie uns eingeladen haben, zusammen zu sein um das lebendige Zeichen der Einheit der Weltkirche zu spüren und zu feiern.

Sie wissen sehr gut, wie es war, auf der anderen Seite der Grenze zu leben, als die Stadt Berlin in zwei Teile geteilt wurde. Sie wissen auch, was es bedeutet, den Kreis zu erweitern und die Mauern niederzureißen. Die ganze Welt hat auf Euch als Beispiel geschaut, als die Berliner Mauer gefallen ist.

Sie wissen auch, wie schwierig es manchmal ist, den Kreis eurer Gemeinschaften zu erweitern. Die Herausforderungen der Immigration, das Multi-Kulti-Phänomen und anderes. Doch der Herr ruft uns auf, keine Mauern zu errichten, sondern eine geeinte Gemeinschaft von Gläubigen und Bürgern aufzubauen.

Und heute sind wir angesichts des Krieges in der Ukraine aufgerufen, unseren Kreis noch weiter zu erweitern. Wir müssen uns fragen, ob das alte Europa noch das Potenzial in sich trägt, sich mehr und mehr zu öffnen und jenen Völkern zu helfen, die in Freiheit leben wollen. Unabhängig und sicher. Lassen wir zu, dass dieser Hauch von Freiheit auch andere Länder erreicht.

Pastor Dietrich Bonhoeffer, der berühmte lutherische Märtyrer für die Wahrheit, sagt, dass die Kirche nicht nur eine Gemeinschaft von Gleichgesinnten ist, die sich gegenseitig beglückwünschen. Sie ist keine romantische Gemeinschaft, in der wir uns gegenseitig mit einer angenehmen Präsenz bezaubern, in der wir uns gegenseitig verehren und genießen. Sie ist ein Ort für Juden und Griechen.

In der Kirche gibt es immer einen Tisch, der uns zusammenführt. Mit Jesus und den Aposteln. Mit der Kirche Jesu. Wir können uns einen Stuhl in die Nähe stellen und das Geschehen von der Seite aus beobachten, als Zuschauer. Aber nein, Jesus lädt uns ein, mitzumachen. Nicht als Zuschauer, sondern als Teilnehmer, als seine Jünger.

In der Kirche gibt es immer einen Tisch, der verschiedene Generationen, Zeiten und Epochen zusammenbringt. Es ist ein Tisch, der verschiedene Kulturen und Traditionen miteinander verbindet. Wollen wir uns an den Tisch der Jünger Jesu setzen? Natürlich werden wir schmerzhafte Momente oder Ergebnisse nicht vermeiden, aber all das lehrt uns, das wahre Brot zu brechen. Nicht den süßen Kuchen, sondern das Brot des Lebens. Und das bedeutet, dass wir lernen müssen, unsere Ambitionen und unsere Vorurteile zu entsagen, damit wir uns den anderen hingeben können. Das ist die Aufgabe der Jünger Jesu in der Welt von heute.

Den Kreis zu erweitern bedeutet, nicht nur die heute Lebenden einzubeziehen, sondern auch die, die vor uns gelebt haben und die, die nach uns leben werden. An diesem gemeinsamen Tisch müssen wir uns an unsere Heiligen, an unsere Seligen und an die kommenden Generationen erinnern. Deutschland hat viele Märtyrer. Märtyrer für den Glauben und für die Wahrheit. Es ist schon eine Herausforderung und manchmal sogar ein Martyrium, unseren Tisch zu erweitern.

Kardinal Alfred Bengsch hat einmal gesagt: “Wo das Reich Gottes beginnt, da steht das Kreuz”. Und in der Tat, seine Worte werden durch das Beispiel eines anderen Euer berühmter seliger Priester, Vater Bernhard Lichtenberg. Während der Zeit des Nationalsozialismus versuchte er, den Kreis der von ihm geretteten Menschen zu erweitern und nicht nur Christen, sondern vor allem Juden zu helfen und sie vor dem Tod zu bewahren. Durch sein persönliches Martyrium hat er vielen geholfen, die Nähe des Barmherzigen Gottes zu entdecken.

Nicht umsonst fordert uns das heutige Evangelium auf, unser Kreuz auf uns zu nehmen und zu lernen, es mit Jesus zu tragen. Und das bedeutet, dass wir unseren Freundeskreis erweitern müssen. Damit will der Herr uns zeigen, wie die Nächstenliebe aussieht. Sie wird nicht als Abzeichen auf einer Jacke oder als Spruch auf einem T-Shirt getragen. Sie ist keine süße und niedliche Phrase. Die Liebe zu unserem Nächsten ist nicht sentimental.

Wie sieht also die Liebe Jesu aus? Sie sieht aus wie Dienst. Sie bedeutet, dass wir uns die Hände schmutzig machen, unseren Stolz aufgeben und das Kreuz auf uns nehmen. Zu lieben heißt, Christus nachzufolgen. Es bedeutet, die Worte zu leben, die der Apostel Paulus über Jesus sagte und die für jeden Jünger Jesu gelten, der mit seinem Meister gehen will: „Jesus Christus erniedrigte sich und wurde gehorsam bis zum Tod, bis zum Tod am Kreuz“. (Fil 2, 8). Amen.