Bažnytinio paveldo muziejus 2022-aisiais atsinaujina ir plečia veiklą

Bažnytinio paveldo muziejus 2021 metais buvo daugiau kaip 3 mėnesius uždarytas, vėliau veikė su apribojimais, tačiau sulaukė daugiau nei 30 tūkst. lankytojų muziejuje, tik pusę metų vykusiuose edukaciniuose užsiėmimuose dalyvavo daugiau nei 6000 mokinių. Su vietos ir tarptautiniais partneriais surengtos 4 didžiosios parodos. Muziejus tęsė savo misiją saugoti ir tinkamu būdu visuomenei pristatyti vertybes iš Vilniaus arkivyskupijos bažnyčių ir pradėjo ruoštis Vilniaus 700-ajam gimtadieniui.

Trečiadieniais muziejus prailgino darbo laiką iki 20 valandos.

  • Parodoje „Pamokslininkai, stebukladariai ir architektas. Vilniaus arkivyskupijos bažnyčių atvaizdai“ buvo pristatytas 21 šventųjų paveikslas, dauguma jų restauruoti arkivyskupijos restauratorių dirbtuvėse.
  • Kartu su Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi parengta ir eksponuota paroda „Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų“ (kuratorės Rasa Adomaitienė, Rūta Janonienė, Sigita Maslauskaitė-Mažylienė) atskleidė nepažintą sakralų sostinės pasaulį.
  • Minint Pamokslininkų ordino įkūrėjo šv. Dominyko (Domingo de Guzmán, apie 1170–1221) mirties 800 metų jubiliejų, surengta paroda „Šv. Dominykas ir šv. Hiacintas Lietuvoje: aštuoni atminties šimtmečiai“ (kuratorė Birutė Valečkaitė). Pristatytą šimtmečius besitęsiančią atminties tradiciją parodoje liudijo turtingas vienuolijos palikimas, buvo prisimintas Lietuvos globėjas šv. Hiacintas ir jo atminties vietos Vilniuje.
  • Šv. Kalėdas muziejus kvietė pasitikti apmąstant Gerąją Naujieną parodoje „Gimimo scena: nuo Alpių kalnų iki Baltijos jūros“ (kuratorė Kamilė Jagėlienė). „Kalėdos sostinėje 2021“ programos dalimi tapusi paroda ir didelius, ir mažus lankytojus džiugino įspūdingo dydžio, šimtus figūrėlių turinčiomis, dešimtmečiais pildytomis ir plėstomis bavariškomis ir tirolietiškomis prakartėlėmis iš Freisingo Diecezinio muziejaus (Vokietija), mažiausia pasaulyje lietuvių kurta nanoprakartėle bei daugeliu kitų įdomių objektų.
2022 metais kviečiame nepraleisti naujų parodų, iniciatyvų ir veiklų muziejuje!
Muziejus atsinaujina ir keliauja po Lietuvą

Prieš 12 metų Vilniaus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios ir bernardinių vienuolyno ansamblyje duris visuomenei atvėręs muziejus siekia kokybiškai pristatyti reprezentacinius miesto objektus, todėl didina saugyklas, atnaujina eksponavimo įrangą ir 2022 metais pristato naują įvaizdį. Muziejus plečia savo veiklą ir per ekspedicijas regionuose, miestelių parapijose kvies vietos bendruomenes susipažinti su sakraliu menu bei Lietuvos krikščionybės istorija.

Vilniaus katedros varpinė minės jubiliejus

2022 m. pavasarį Vilniaus katedros varpinė švęs Kelno arkivyskupijos dovanotų didžiųjų varpų įkėlimo dvidešimtmetį. Kviesime susipažinti su varpų fenomenu, jų vieta kultūriniame miesto peizaže, liturgine ir muzikine skambinimo praktikomis. Vilniečių ir miesto svečių laukia specialiai šiai progai sukurtas muzikinis kūrinys, skambėsiantis iš varpinės. Lankytojai galės išvysti parodas-instaliacijas, skirtas „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ 50-metų ir karalienės Barboros Radvilaitės gimimo 500 metų jubiliejams.

Tęsiami Vilniaus katedros požemių tyrinėjimai

Nelankytos ir neprieinamos buvusios požemių erdvės – šiaurinė katedros požemių dalis bei XVIII a. drenažinė sistema – buvo atvertos lankytojams 2019 metais. Siekiant išlaikyti erdvių autentiškumą, paliktos originalios kriptos ir koridoriai. Dėl erdvių specifikos toliau bus tęsiami čia nuolatos reikalingi archeologų ir antropologų tyrimai.

2022 metų planuose – dvi didžiosios parodos

Svarbiausias muziejaus metų renginys pavasarį atidaroma paroda „Pro Rytų vartus: Orientas Lietuvos liturginėje tekstilėje XVI–XX a.“ (kuratorės Rita Pauliukevičiūtė, Gabija Surdokaitė-Vitienė). Pasaulietiniu pavidalu beveik neišlikusi Lietuvos senoji tekstilė buvo išsaugota kaip pašventinti, išskirtinai branginami bažnytiniai drabužiai. Iš jų galime skaityti gerokai platesnę, ne tik bažnytinės tekstilės istoriją. Paroda pristatys liturginius drabužius ir kitus bažnytinius reikmenis, kurių pasiuvimui naudoti iš Osmanų imperijos, Persijos ir Indijos atkeliavę audiniai. Iš Rytų atvykę meistrai darė įtaką vietiniams amatams ir kūrė unikalų tekstilės gaminių stilių.

Rudenį muziejuje lankytojai galės susipažinti su XVIII a. senovės Romos karių apranga apipavidalintų, gausiai išpuoštų, iš Romos į Lietuvą atgabentų „šventųjų kūnų“ fenomenu parodoje „Corpisanti: skulptūros-relikvijoriai Lietuvos kultūroje. Valkininkų šv. Bonifaco atvejis“ (kuratorės Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, Ruth Sargent Noyes). Manytina, jog Šv. Bonifaco relikvijorius-skulptūra yra ne tik vienintelis išlikęs šio tipo pavyzdys Baltijos šalyse, bet ir vienas ankstyviausių „šventojo kūno“ tipo relikvijorių Europoje.

Mokykis muziejuje!

Muziejus plečia edukacinių programų pasirinkimą. Šiais metais ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams neformalias patirtis siūlo 42 edukacinės programos. 19 iš jų prieinamos per Kultūros pasą. Vasarą moksleivių lauks akademinė savaitė „Istorijos dirbtuvės“. Muziejus kvies šeimas kartu su edukatoriais išbandyti įvairias kūrybines veiklas, susitikti gyvuose ir nuotoliniuose renginiuose bei aplankyti muziejų po darbo, per ilguosius trečiadienius.

Bažnytinio paveldo muziejaus informacija
www.bpmuziejus.lt