Atidaroma paroda „Misijų stotelės. Lietuvių misionierių šimtmečio kelias“

2018 m. gruodžio 13 d. 17 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) atidaroma paroda „Misijų stotelės. Lietuvių misionierių šimtmečio kelias“, kurioje visuomenei pirmą kartą pristatoma t. Antano Saulaičio SJ kolekcija „Misijų stotelė“. Per pusę amžiaus kolekcijoje sukaupta daugiau nei 2500 artefaktų. Tai buitiniai ir liturginiai reikmenys, asmeniniai daiktai, knygos, spaudiniai, laiškai, atvirukai, suvenyrai, interjero puošmenos, medžioklės įrankiai, garso ir vaizdo įrašai ir kita medžiaga, liudijanti lietuvių misionierių veiklą.

Parodai atrinkta daugiau nei 150 eksponatų. Atskirose regionų salelėse vieni šalia kitų nugula Australijos aborigenų bumerangai ir tradiciniais raštais puošti liturginiai indai; Šiaurės Amerikos indėnų sapnų gaudyklės ir šventųjų ikonos; užnuodytos medžioklinės Amazonijos džiunglių čiabuvių strėlės ir kaučiuko rinkėjų gamintas votas šv. Pranciškui; Afrikoje iš nendrių ir kaktusų spyglių supinti krepšeliai ir tradiciniais raštais margintos stulos. Paroda papildyta itin vertinga, dar niekuomet viešai neskambėjusia garsine medžiaga: specialiai šiai parodai suskaitmenintais autentiškais misionieriaus kun. Kazimiero Jurgio Bėkštos SDB įrašais, kuriuose įamžintos pirmosios Amazonijos genčių kalbos pamokos, gamtos garsai ir muzika.

Renginio metu bus pristatomas parodos katalogas „Misijų stotelės. Lietuvių misionierių šimtmečio kelias“. Knygoje pirmą kartą į vieną vietą surinktos 35-ios lietuvių misionierių – vyrų ir moterų, dvasininkų ir pasauliečių, pavienių ir su šeimomis ar bendruomenėmis – istorijos. Kolekcijos iliustruojamos daiktų nuotraukomis, jos pasakoja apie stebėtiną ir žavintį tautiečių, paaukojusių patogią ir pažįstamą kasdienybę dėl humanitarinės pagalbos ir evangelizacijos, išradingumą, humoro jausmą, nuostabos akimirkas ir nekasdienes patirtis.

Antanas Saulaitis SJ (g. 1939) – kunigas, misionierius, aktyvus skautas, rašytojas ir pedagogas. Nuo vaikystės gyvenęs Jungtinėse Amerikos Valstijose ir dar jaunystėje pradėjęs keliauti, A. Saulaitis per gyvenimą ne kartą lankėsi Brazilijoje, Australijoje, Pietų ir Šiaurės Amerikoje ir daugelyje Europos valstybių. Septintajame dešimtmetyje jis pradėjo kaupti kolekciją daiktų, kuriuos kaip suvenyrus parsivežė iš skirtingų pasaulio vietų ir kurie liudija apie pasaulio kultūrų įvairovę. Ilgainiui pildyti kolekciją ėmėsi ir kiti – daugiau nei pusšimtis A. Saulaičio draugų ir bendražygių, misionierių, dirbančių visame pasaulyje, dovanojo, vežė, siuntė įvairiausius lietuvio akiai neįprastus, kultūriškai ar emociškai vertingus daiktus.

Paroda veiks iki 2019 m. gegužės 3 d.