Nepilnamečių apsaugos situacijos Vilniaus arkivyskupijoje apžvalga (2024 m. birželis – 2025 m. gegužė)

Informuojame apie Vilniaus arkivyskupijoje atliktus darbus, nepilnamečių ir pažeidžiamų asmenų apsaugos srityje tęsiamas iniciatyvas, kurių buvo imtasi nuo 2024 m. birželio iki 2025 m. gegužės.

„Pastaraisiais metais ypatingą dėmesį skyrėme prevencijos sistemos stiprinimui, norėdami užtikrinti nepilnamečių ir pažeidžiamų asmenų saugumą Vilniaus arkivyskupijos bendruomenėse. Siekiame, kad bendruomenių nariai, ypač minėtų asmenų grupės, Bažnyčios bendruomenėse galėtų jaustis saugūs“, – metus apžvelgia Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.

Žengiant šiuo keliu, 2024 m. birželį pradėtas mokymų ciklas apie saugios aplinkos nepilnamečiams ir pažeidžiamiems asmenims užtikrinimą Vilniaus arkivyskupijos bendruomenėse. Per metus surengta 19 mokymų, juose dalyvavo 411 asmenų iš Vilniaus arkivyskupijos bei 64 dalyviai iš kitų Lietuvos vyskupijų. Mokymus išklausė ir 6 Lietuvos vyskupai.

Mokymuose dalyvavo su vaikais ir jaunimu dirbantys įvairių sričių specialistai: 70 dvasininkų, 19 moterų vienuolių, 180 katechetų, mokyklų ir darželių mokytojų, 61 parapijų darbuotojas ar savanoris, 35 vyskupijos centrų atstovai bei darbuotojai ir 46 katalikiškų jaunimo, šeimų organizacijų, bendruomenių ir judėjimų darbuotojai ar savanoriai.

Mokymų tikslas – ne tik žinios, bet ir gebėjimas veikti

Dviejų dienų mokymuose dalyviai supažindinami su skirtingų smurto formų atpažinimo ženklais, vaiką žalojančio elgesio padariniais, prevencijos principais, tinkamo reagavimo būdais. Per susitikimus taip pat aptariamos Bažnyčios Gairės, kuriomis nustatytas elgesys su vaikais ir pažeidžiamais asmenimis, supažindinama su Lietuvos įstatymais ir reikalavimais organizuojant veiklas vaikams.

2025 m. birželio 18 d. pradėtas naujas mokymų etapas – surengtas pirmas realių situacijų analizei skirtas praktinis seminaras. Jame dalyvavo 16 asmenų, jau baigusių pirmojo etapo mokymus. Aptarti konkretūs atvejai, skirta daug dėmesio praktinėms užduotims: kaip elgtis sudėtingose situacijose, kaip bendrauti su vaikais, paaugliais ir jų tėvais, kokius veiksmų algoritmus taikyti.

Renginiai organizuojami bendradarbiaujant su VšĮ „Paramos vaikams centras“, Globos namais „Užuovėja“ (dabar – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Specializuotos pagalbos vaikams ir šeimoms skyrius). Mokymus organizuoja darbo grupė, kurią sudaro Vilniaus arkivyskupijos kurijos, Carito, Katechetikos ir Šeimos centrų atstovai.

Mokymus ir seminarus planuojama toliau rengti rudenį. Siekiama, kad mokymai taptų nuolatiniu procesu įgyti praktinių žinių, reikalingų apsaugoti nepilnamečius ir pažeidžiamus asmenis. Reguliarūs mokymai užtikrintų, kad kiekvienas, naujai įsitraukęs į vaikų ir jaunimo veiklas, gebės atpažinti rizikos veiksnius, galės tinkamai reaguoti ir kurti saugią aplinką.

Už galimybę įgyvendinti šią svarbią iniciatyvą nuoširdžiai dėkojame „Renovabis“ – Vokietijos katalikų pagalbos organizacijai, remiančiai solidarumo projektus Vidurio ir Rytų Europoje.

Apie gautus pranešimus ir reagavimą

Nuo 2024 m. birželio iki 2025 m. gegužės Vilniaus arkivyskupija sulaukė dviejų kreipimųsi, susijusių su galimu nepilnamečių seksualiniu išnaudojimu. Į kiekvieną kreipimąsi, laikantis galiojančių procedūrų, reaguota individualiai, nedelsiant, pasiūlyti pokalbiai gyvai arba bendravimas raštu, atsižvelgiant į situacijos pobūdį, besikreipiančiųjų poreikius, ir imtasi visų būtinų priemonių bendruomenės saugumui užtikrinti.

Apžvelgiamu laikotarpiu pradėtas ir baigtas vienas bažnytinis tyrimas – buvo nagrinėta informacija apie galimą netinkamą elgesį, įvykusį prieš kelis dešimtmečius. Tyrimas pradėtas nedelsiant, gavus žinią, aktyviai bendrauta su pranešėju ir galimai netinkamai pasielgusiu dvasininku, siekiant išsiaiškinti anuomet įvykusią situaciją. Kitų pranešimų apie netinkamą dvasininko elgesį su nepilnamečiais nėra gauta. Besikreipusio asmens prašymu įvyko šalių susitikimas. Apie atvejį informuota Tikėjimo mokymo dikasterija patvirtino įvykdytą tyrimą ir nurodė bylą archyvuoti.

Tebevyksta dar vienas 2024 m. pradėtas bažnytinis tyrimas. Kol tyrimas tęsiamas, išsamesnės informacijos pateikti negalime. Įgyvendintos visos būtinos prevencinės priemonės, kad būtų užkirstas kelias bet kokiam galimam pavojui ar nepasitikėjimui, ir imtasi visų veiksmų, kad neliktų net galimybės kam nors mūsų bendruomenėje pasijausti nesaugiai.

Raginimas kreiptis

Vilniaus arkivyskupijoje saugi aplinka kuriama įgyvendinant prevencines priemones: rūpinamasi nuolatiniu bendruomenės švietimu ir taikoma nulinė prievartos tolerancija. „Vilniaus arkivyskupija įsipareigoja tęsti šį darbą, kad būtų sumažinta bet kokios prievartos rizika Bažnyčioje. Tai yra neatsiejama misijos, kurią patikėjo Viešpats Bažnyčiai, dalis“, – sako kun. Mykolas Sotničenka, 2024 m. birželio mėnesį paskirtas Vilniaus arkivyskupijos Nepilnamečių bei pažeidžiamų suaugusiųjų apsaugos reikalų koordinatoriumi.

Kiekvieną, patyrusį seksualinę prievartą Bažnyčioje, taip pat turinčius žinių apie galimą prievartą prieš vaikus bažnytinėje aplinkoje dar kartą raginame kreiptis el. paštu: noriupasakyti@vilnensis.lt.

Tinkamai pasiruošę pasauliečiai yra pasirengę priimti, pagarbiai išklausyti, suteikti reikiamą informaciją ir padėti suprasti, ką reikėtų daryti konkrečioje situacijoje.

Taip pat primename, kad apie visus nusikaltimus vaikams privaloma pranešti teisėsaugai – tai kiekvieno iš mūsų atsakomybė.

Vilniaus arkivyskupijos informacija