Grožėtis bundančia gamta – atrasti žydinčią augaliją sakralinėje dailėje

K. Stoškaus nuotr. BPM archyvas.

Pavasarį atgimus gamtai, Bažnytinio paveldo muziejus kviečia į ekskursijas ir grafikos dirbtuves pažinti žydinčios floros motyvus sakralinės auksakalystės, tekstilės ir tapybos kūriniuose. Gegužę muziejuje vyks ekskursijos ir dirbtuvės, supažindinančios su šiais motyvais sakralinėje dailėje.

Krikščioniškajame mene apstu gamtos atspindžių – auksakaliai, audėjai, tapytojai, kopijuodami kūriniją, jos tobulumą perteikia spalvomis ir aukso blizgesiu, mėgsta savo kūrinius dekoruoti augalais, ypač gėlėmis. Kada ir kaip augalijos motyvai užkariavo liturginės tekstilės meistrų ir auksakalių vaizduotę? Bažnytinio paveldo muziejuje vyksiančiose ekskursijoje „Sodininkas ir jo gėlės“ (gegužės 10 d. 11 val.) ir grafikos dirbtuvėse „Karaliaus sodas“ (gegužės 17 d. 11 val.) bus galima išgirsti, kodėl augaliniai motyvai persmelkė krikščioniškąjį meną, atrasti Dievo Kūrėjo ir Dievo Sodininko įvaizdį, pamatyti gėlėmis ir vaisiais dekoruotas meno vertybes. Visai šeimai skirtose grafikos dirbtuvėse dalyviai bus kviečiami kurti gėlių kompozicijas ir atspausti jas grafikos staklėmis.

Gėlių baroko (vok. Blumenbarock) ornamentas, pasiekęs Vilniaus amatininkus iš Augsburgo ir paplitęs vietos auksakalių cechuose, liudijo apie brandžiojo Baroko epochos pradžią Lietuvoje. Gegužės mėnesio ekskursijose gidės ir edukatorės padės atpažinti muziejuje eksponuojamose taurėse ir paveikslų aptaisuose stambiažiedes pinavijas, tulpes, narcizus ir kitas gėles, mėgtas Vilniaus auksakalių XVII a. pabaigoje. Aukso ir sidabro gijomis siuvinėti to meto arnotai suspindo Dievo šlovės idėja ir pavirto prabangiais gėlių sodais. Nagrinėjant istorinę, aukso ir sidabro gijomis austą bažnytinę tekstilę bus galima atsekti, kaip renesansinį granato ornamentą keitė reljefinis gėlių barokas, kaip švelniomis spalvomis išsiskleidė rokokiniai gėlių žiedai, kuriuos vėliau pakeitė įvairiausiomis technikomis kurti XIX ir XX a. liturginių drabužių ornamentai.

Gegužės mėnesio Bažnytinio paveldo muziejaus renginiai:

Lobyne (Šv. Mykolo g. 9)

Gegužės 10 d.

11 val. Teminė ekskursija „Sodininkas ir jo gėlės“

14 val. Ekskursija „Vilniaus katedros lobynas“

15.30 val. Ekskursija po parodą „Buvau keleivis. Jeruzalė, Roma, Santjago de Kompostela“
Gegužės 14 d. ir 21 d.
18.30 val. Ekskursija po buvusį bernardinių vienuolyną

Gegužės 17 d.

11 val. Grafikos dirbtuvės šeimai „Karaliaus sodas“

14 val. Ekskursija „Vilniaus katedros lobynas“

Gegužės 24 d.

14 val. Ekskursija „Vilniaus katedros lobynas“

15.30 val. Ekskursija „Dangaus miestas“

Gegužės 31 d.

11 val. Šeimų edukacija „Rožinė tinka ir tėčiui“

14 val. Ekskursija „Vilniaus katedros lobynas“

15.30 val. Ekskursija po parodą „Buvau keleivis. Jeruzalė, Roma, Santjago de Kompostela“

Daugiau informacijos ir registracija tel. +370 5 269 7800, +370 5 269 7803, el. p. edukacija@bpmuziejus.lt. Bilietus į ekskursijas ir edukacijas galima įsigyti muziejaus kasose (Šv. Mykolo g. 9) arba „Paysera Tickets“ sistemoje.

Kitos muziejaus ekskursijos:

Gegužės 17 d. 12 val. Ekskursija po Vilniaus katedros koplyčias ir požemius
Gegužės 24 d.
12 val. Šeimų edukacija „Vytautas Didysis ir jo Katedra“
Gegužės 31 d.
10 ir 12 val. Ekskursija po Viešpaties Žengimo į dangų bažnyčią ir buvusį misionierių vienuolyną

Daugiau informacijos ir registracija tel. +370 600 12080, el. p. tel. + 370 5 269 7800, arba el. p. katedrospozemiai@bpmuziejus.lt.

Muziejaus veiklą finansuoja Vilniaus arkivyskupija ir Lietuvos kultūros taryba.

Bažnytinio paveldo muziejaus informacija