„Vargonai ir Čiurlioniai“– nauja paroda Bažnytinio paveldo muziejuje

Gegužės 27 d. 18 val. Bažnytinio paveldo muziejus kviečia į parodos „Vargonai ir Čiurlioniai“ atidarymą. Parodoje pristatoma Čiurlionių šeimos atminimui svarbi vertybė – vargonai, rasti Kabelių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios palėpėje.

Minint Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, Bažnytinio paveldo muziejus pristato iki šiol nematytą vertybę: iš išlikusių pavienių vargonų dalių sukurtas  eksponatas, leidžiantis įsivaizduoti, kaip atrodė Ratnyčios bažnyčios instrumentas (vėliau su visa medine bažnytėle perkeltas į Kabelius). Juo kadaise vargonavo M. K. Čiurlionio tėvas Konstantinas Čiurlionis. Šio instrumento skambesio jaunystėje klausėsi būsimasis kompozitorius ir dailininkas. Menotyrininkės Aušros Česnulevičienės 2020 m. rastos vargonų dalys dėl istorinės ir memorialinės vertės 2023 m. buvo perkeltos saugoti į Bažnytinio paveldo muziejų ir 2024 m. įrašytos į Kultūros vertybių registrą.

Parodoje architektas Povilas Vincentas Jankūnas drauge su moksliniu konsultantu dr. Girėnu Povilioniu atkūrė senojo instrumento vaizdą, be to, pateikiamas ir platesnis to meto istorinis kontekstas: pasakojimas apie susipynusią Ratnyčios ir Kabelių istoriją, prisiminimai apie Čiurlionių šeimą.

Kita šios parodos dalis yra šiuolaikinio meno kūrinys – kompozitoriaus Gintaro Sodeikos sukurta audiovizualinė instaliacija „Sferų harmonija“. Kūrinys yra tarsi simbolinis tiltas tarp dabarties ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vaikystės vietų. Jame harmoningai susilieja vargonų skambesys, dzūkiškos dainos, rytinio rūko ir pievų vaizdai bei garsai.

Parodą, kuri veiks iki 2026 m. sausio 10 d., lydi renginių programa. Gegužės 28 d. 18.30 val. muziejuje vyks muzikologės, vargonininkės dr. Jūratės Landsbergytės-Becher paskaita apie vargonų vietą ir svarbą M. K. Čiurlionio kūryboje. Gegužės 30 d. 16.30 val. vaikus kviečiame į edukacinį užsiėmimą, kuriame vargonininkė Gražina Trekur supažindins su vargonų įranga ir drauge su mažaisiais dalyviais sukonstruos instrumentą. Birželio 4 d. 18.30 val. Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje skambės Joanos Daunytės atliekamos arfos melodijos.

Parodos kuratorė – Livija Salickienė

Audiovizualinės instaliacijos autorius – Gintaras Sodeika

Moksliniai konsultantai – Aušra Česnulevičienė ir dr. Girėnas Povilionis

Architektas – Povilas Vincentas Jankūnas

Dizainerė – Vaiva S. Žukauskaitė

Paroda „Vargonai ir Čiurlioniai“ ir ją lydinti programa įtraukta į Vyriausybės programą „Čiurlioniui 150“. 
Daugiau informacijos: el. p. 
muziejus@bpmuziejus.lt, tel. +37052697800

Muziejaus veiklą finansuoja Vilniaus arkivyskupija ir Lietuvos kultūros taryba.

Bažnytinio paveldo muziejaus informacija