Naujasis popiežius – Leonas XIV (Robertas Prevostas)

Stop kadras

Katalikų Bažnyčia turi naują popiežių – juo tapo amerikietis Robertas Francisas Prevostas, pasirinkęs Leono XIV vardą. Ketvirtadienio vakarą surengto balsavimo metu kardinolams pavyko išrinkti naują Katalikų Bažnyčios vadovą.

69 metų Robertas Francisas Prevostas gimė Čikagoje. 1973 m. baigė Augustinų ordino mažąją kunigų seminariją. Nusprendęs tapti kunigu, 1977 m. R. F. Prevostas įstojo į Šventojo Augustino ordiną. Tais pačiais 1977 m. Vilanovos universitete Prevostas įgijo matematikos bakalauro laipsnį. 1984 m. įgijo kanonų teisės licenciato laipsnį, 1987 m. apsigynė daktaro disertaciją.

Robertas F.  Prevostas du dešimtmečius kaip misionierius tarnavo Peru, ne vienerius metus vadovavo vienai tos šalies vyskupijai. 2014 m. Meksikos Dievo Motinos dieną gavo vyskupo šventimus. Nuo 2023 m. ėjo Vyskupų dikasterijos prefekto pareigas, buvo Popiežiškosios komisijos Lotynų Amerikai pirmininkas. 2023 m. rugsėjo 30 d. R. F. Prevostas paskirtas kardinolu, 2025 m. popiežius Pranciškus R. F. Prevostą paskyrė į Vyskupų ordiną ir suteikė Albano suburbininės vyskupijos titulą.

„Žinia visada ta pati: skelbti Jėzų Kristų, skelbti Evangeliją, tačiau būdas, kaip pasiekti šiandienos žmones, jaunimą, vargšus, politikus, yra kitoks“, – „Vatican News“ anksčiau yra kalbėjęs naujasis popiežius.

R. F. Prevostas buvo laikomas artimu Pranciškaus bendražygiu, kartu su popiežiumi Pranciškumi kalbėjęs klimato kaitos klausimais, kad būtina imtis ryžtingų veiksmų kovoti su klimato kaita.  Jis ne tik pasisako už tvarumą, bet  ir yra laikomas geru klausytoju, tarpininku ir žmogumi, kuris nori keisti dalykus nieko nesukiršindamas.

Ketvirtadienio vakarą Leonas XIV susirinkusiems Šv. Petro aikštėje tarė pirmuosius žodžius ir suteikė pirmąjį savo palaiminimą „Urbi et orbi“.

Pirmoji popiežiaus Leono XIV kalba iš Šv. Petro bazilikos balkono:

Ramybė jums visiems!
Brangūs broliai ir seserys, tai pirmasis Prisikėlusio Kristaus, gerojo ganytojo, atidavusio savo gyvybę už Dievo kaimenę, pasveikinimas. Aš taip pat norėčiau, kad šis taikos pasveikinimas pasiektų jūsų širdis, jūsų šeimas, visus žmones, kad ir kur jie būtų, visas tautas, visą žemę. Taika tebūna su jumis!
Tai Prisikėlusio Kristaus taika, nuginkluojanti taika ir neginkluota, nuolanki, ištverminga taika. Ji ateina iš Dievo, kuris mus visus besąlygiškai myli. Vis dar girdime tą silpną, bet visada drąsų popiežiaus Pranciškaus balsą, laiminantį Romą!
Romą laiminantis popiežius tą Velykų rytą palaimino pasaulį. Leiskite man pratęsti tą patį palaiminimą: Dievas mus myli, Dievas myli jus visus, ir blogis nenugalės! Mes visi esame Dievo rankose. Todėl be baimės, susivieniję ranka rankon su Dievu ir vieni su kitais eikime pirmyn. Esame Kristaus mokiniai. Kristus eina pirma mūsų. Pasauliui reikia jo šviesos. Žmonijai reikia jo kaip tilto į Dievą ir jo meilę. Padėkime vieni kitiems statyti tiltus, dialogo, susitikimo, vienijančio mus visus, kad būtume viena visada taikiai gyvenanti tauta. Ačiū popiežiui Pranciškui!
Taip pat noriu padėkoti visiems savo broliams kardinolams, kurie pasirinko mane būti Petro įpėdiniu ir kartu su jumis eiti kaip vieninga Bažnyčia, visada siekti taikos, teisingumo, dirbti kaip Jėzui Kristui ištikimi vyrai ir moterys, be baimės skelbti Evangeliją, būti misionieriais.
Esu vienuolis augustinas, šventojo Augustino sūnus, kuris sakė: „Su jumis esu krikščionis, o dėl jūsų – vyskupas“. Šia prasme mes visi kartu galime keliauti į tą tėvynę, kurią mums paruošė Dievas.
Ypatingai sveikinu Romos Bažnyčią! Turime kartu siekti būti misionieriška Bažnyčia, Bažnyčia, kuri tiesia tiltus, mezga dialogą, visada atvira priimti, kaip ši aikštė, išskėstomis rankomis, visus, kuriems reikia mūsų meilės, mūsų artumo, dialogo ir meilės.
Sveikinu visus, o ypač savo brangią Čiklajaus (Chiclayo) vyskupiją Peru, kur ištikima Dievo tauta lydi savo vyskupą, dalijasi tikėjimu ir taip labai stengiasi būti ištikima Jėzaus Kristaus Bažnyčia.
Visiems jums, broliai ir seserys Romoje, Italijoje, visame pasaulyje, norime būti sinodinė Bažnyčia, Bažnyčia, kuri eina, Bažnyčia, visada siekianti taikos, visada siekianti meilės, visada siekianti būti artima, ypač tiems, kurie kenčia.
Šiandien yra Pompėjų Dievo Motinos maldavimų diena. Mūsų Motina Marija visada nori eiti su mumis, būti šalia, padėti mums savo užtarimu ir meile. Tad norėčiau melstis kartu su jumis. Kartu melskimės už šią naują misiją, už visą Bažnyčią, už taiką pasaulyje ir prašykime Mariją, mūsų Motiną, šios ypatingos malonės.