„Dvylika. Iliustracijos ir komiksai“ – nauja paroda Bažnytinio paveldo muziejuje

Birželio 7 d. 18 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) atidaroma tarptautinė paroda „Dvylika. Iliustracijos ir komiksai“.

Parodos atidaryme dalyvaus Bažnytinio paveldo muziejaus vadovė Rita Pauliukevičiūtė, parodos kuratorės Kamilė Jagėlienė ir Laura Misiūnaitė, komiksų dailininkai Miglė Anušauskaitė ir Povilas Vincentas Jankūnas. Vakarą vainikuos Juliaus Vaicenavičiaus koncertas. Renginys nemokamas, maloniai kviečiame!

Parodoje pristatomi pirmieji Jėzaus Kristaus mokiniai, vadinami apaštalais (gr. apostolos – pasiuntinys). Naujajame Testamente skaitome, kad pirmiausia Jėzus pašaukė dvylika: Petrą, Jokūbą Vyresnįjį, Joną, Andriejų, Pilypą, Baltramiejų, Matą, Tomą, Jokūbą Jaunesnįjį, Judą Tadą, Simoną ir Judą Iskarijotą. Tačiau apaštalų buvo daugiau: išdaviką Judą pakeitė išrinktas apaštalas Motiejus, o aistringas krikščionybės skleidėjas Paulius, nors tiesiogiai nebuvo susitikęs su Jėzumi, taip pat vadinamas apaštalu.

Susiformavo du šventųjų, taip pat ir apaštalų, vaizdavimo būdai – pasakojamasis, nusakantis šventojo gyvenimo istoriją, ir alegorinis, per simbolius, nurodant būdingus atributus, nusakančius šventojo dorybes ir patirtus išbandymus.

Šiandien šioms tradicijoms perteikti puikiai tinka komikso ir iliustracijos žanrai – juos pasirinkę kūrėjai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Ukrainos piešė sekdami įprasta ikonografine tradicija arba atradę savą raiškos būdą. Miglei Anušauskaitei, Povilui Vincentui Jankūnui, Justinai Norkutei-Širin, Alonai Shostko, Dariai Filippovai, Francesco Rosso, Lindai Valerei, Oleksandrui Shatokhinui, Robertui Rūrānui ir Tomaszui Bereźnickiui įkvėpimo šaltiniu tapo lakoniški apaštalų gyvenimų aprašymai, jų aplankytų žemių kraštovaizdžiai, jų pašaukimo ir kankinystės istorijos – visa tai paskatino menininkus permąstyti savo santykį su religija ir istorija, savo ruožtu jų kūriniai kviečia mus naujai pažvelgti į mokinystės esmę – kaip ją suprato dvylika Kristaus apaštalų – ir jų gintas vertybes bei pasirinkimus.

Paroda veiks iki 2024 m. rugsėjo 4 d.

Išsamiau apie parodą.

Bažnytinio paveldo muziejaus informacija